MasterMinds and college Quiz Bowl

2017 NAQT Sectionah Championships
Evan Sparks (Williamsville East):  University of Pittsburgh B (Great Lakes Sectional)
Eric Wolfsberg (Bethlehem):  University of Delaware (Mid-Atlantic Sectional)
Jason Zhou (Nichols School):  University of Chicago (Midwest Sectional)
Mary Martin (Our Lady of Mercy/ Rochester):  Olin College B (New England Sectional)
Ananya Nrusimha (Williamsville East):  Stanford B (Northern California Sectional)
Brock Mapes (Genesee Valley):  Cornell A (New York Sectional)
Parth Bhide (Columbia):  RPI
(New York Sectional)
Anthony Franco (Buffalo City Honors):  Buffalo B (New York Sectional)
Zachary Dickman (West Seneca West):  RIT (New York Sectional)
Joseph Ksiazek (West Seneca West):  RIT (New York Sectional)
Carson Gresens (Wayne):  Cornell C (New York Sectional)
Eli Turchiarelli (Iroquois):  Hamilton (New York Sectional)
Brad Colby (Greece Odyssey):  Buffalo A (New York Sectional)
Brian Reagan (Rush-Henrietta):  Buffalo A (New York Sectional)
Dawn Pluckrose (Troy Catholic Central):  Albany College of Pharmacy (New York Sectional)


Cornell Collegiate Novice Inviational
Carson Gresens (Wayne):  Cornell B

Georgetown Collegiate Novice Invitational
Matthew Fuzi (Kenmore East):  George Washington


Connecticut Collegiate Novice Inviational

Mary Martin (Our Lady of Mercy/ Rochester):  Olin College
2016 NAQT Sectional Championships
Meredith Sparks (Williamsville East):  University of Pittsburgh B (Great Lakes Sectional)
Jason Zhou (Nichols School):  University of Chicago A (Midwest Sectional)
George Bastedo (Clyde-Savannah):  University of Rochester A (New York Sectional)
Brock Mapes (Genesee Valley):  Cornell B (New York Sectional)
Prashanta Augustine (Geneva):  University of Rochester B (New York Sectional)
Sophia Turbide (Geneva):  University of Rochester B (New York Sectional)
Joe Kelly (Christian Brothers-Syracuse):  University of Rochester B (New York Sectional)
Jonathan Folmsbee (Niagara Catholic):  SUNY @ Buffalo B (New York Sectional)
Andrea Tufekcic (Webster Schroeder):  SUNY @ Buffalo B (New York Sectional)
Lennon Cavanaugh (Cleveland Hill):  RIT (New York Sectional)
Zack Dickman (West Seneca West):  RIT (New York Sectional)
Brad Colby (Greece Odyssey):  SUNY @ Buffalo A (New York Sectional)
Brian Reagan (Rush-Henrietta):  SUNY @ Buffalo A (New York Sectional)
Bethanie Emmerick (Jordan-Elbridge):  Albany College of Pharmacy (New York Sectional)
Matt Sanders (Victor):  Hobart & William Smith (New York Sectional)

2015 NAQT Sectional Championships
Jason Zhou (Nichols School):  University of Chicago C (Midwest Sectional)
Dan Drabiak (Pittsford Sutherland):  Purdue (Midwest Sectional)
George Bastedo (Clyde-Savannah):  University of Rochester (
Great Lakes Sectional)
Meredith Sparks (Williamsville East):  University of Pittsburgh A (Great Lakes Sectional)
Evan Sparks (Williamsville East):  University of Pittsburgh A (Great Lakes Sectional)
Brock Mapes (Genesee Valley):  Cornell B (New England Sectional)

2014 NAQT Sectional Championships
Ryan Dohn (Williamsville East):  University of Pittsburgh A (Great Lakes Sectional)
Meredith Sparks (Williamsville East):  University of Pittsburgh A (Great Lakes Sectional)
Dan Drabiak (Pittsford Sutherland):  Purdue (Central Sectional)

2013 NAQT Sectional Championships
Ryan Dohn (Williamsville East):  University of Pittsburgh A (Region 7 Sectional)
Meredith Sparks (Williamsville East):  University of Pittsburgh B (Region 7 Sectional)
Connor Duffy (Bethlehem):  SUNY @ Stony Brook (Region 1 Sectional)
Mary Rice (Rochester School of the Arts):   Hamilton (Region 2 Sectional)
George Bastedo (Clyde-Savannah):  University of Rochester (Region 2 Sectional)

2012 NAQT Sectional Championships
Matt Hill (Pembroke):  SUNY @ Buffalo A (Region 2 Sectional)
John Jacangelo (Averill Park):  SUNY @ Buffalo B (Region 2 Sectional)
Connor Duffy (Bethlehem):  SUNY @ Stony Brook A (Region 3 Sectional)

2011 NAQT Sectional Championships
Johannah Kohl (Pembroke):  University of Rochester (Region 2 Sectional)
Craig Carlisle (East Rochester):  U.S. Military Academy [West Point] (Region 2 Sectional)
Ben Fein-Smolinski (Buffalo City Honors):  SUNY @ Buffalo B (Region 2 Sectional)
Matt Hill (Pembroke):  SUNY @ Buffalo B (Region 2 Sectional)
John Jacangelo (Averill Park):  SUNY @ Buffalo B (Region 2 Sectional)
Sarah Mye (Grand Island)  SUNY @ Buffalo A (Region 2 Sectional)
Nate Kane (Webster Thomas):  RIT A (Region 4 Sectional)
2010 NAQT Sectional Championships
Kevin Bub  (Voorheesville):  RIT (Canada Sectional - Region 7)
Nate Kane (Webster Thomas):  RIT (Canada Sectional - Region 7)
Bill Finan (Irondequoit):  University of Rochster (Canada Sectional - Region 7)
2009 NAQT Sectional Championships
Eugene Karlic (Brighton):  Cornell A (Mideast Sectional)
Nate Kane (Webster Thomas):  RIT (Mideast Sectional)
Kevin Bub (Voorheesville):  RIT (Mideast Sectional)
Carolyn Dunne (Greece Odyssey): RIT (Mideast Sectional)
Bill Finan (Irondequoit):  University of Rochester A (Canada Sectional)
Calle Fitzgerald (Lake Shore):  University of Rochester B (Canada Sectional)
Laura Nemeth (Fairport):  University of Rochester B (Canada Sectional)
Frank Fan (Webster Schroeder):  Stanford University B (West Sectional)

2008 NAQT Intercollegiate Championships
Bill Finan (Irondequoit):  University of Rochester B
Eugene Karlic (Brighton):  Cornell University

2008 NAQT Sectional Championships
Eric Keihl  (Livonia):  University of Rochester A (Mideast Sectional)
Jason Eisele (Greece Arcadia):  University of Rochester B (Mideast Sectional)
Calle Fitzgerald (Lake Shore):  University of Rochester (Mideast Sectional)
Laura Nemeth (Fairport):  University of Rochester B (Mideast Sectional)
Andrew Feldman (Brighton):  Northwestern University B (Midwest Sectional)

2008 College Bowl National Tournament
Bill Finan (Irondequoit):  University of Rochester (Region 2)
Eric Keihl (Livonia):  University of Rochester (Region 2)
Laura Nemeth (Fairport):  University of Rochester (Region 2)

2008 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Peter Cauvel (Geneva DeSales):  St. Bonaventure
Brendan Chella (Orchard Park):  SUNY Geneseo
Spencer Crosby (Livonia):  SUNY Brockport
Bill Finan (Irondequoit):  University of Rochester
Neil Halvorson (West Seneca West):  SUNY Geneseo
Nate Kane (Webster Thomas):  RIT
Eric Keihl (Livonia):  University of Rochester
Laura Nemeth (Fairport):  University of Rochester
Jessica Thaine (Kendall):  SUNY Brockport
Brian Tyler (Lake Shore):  Canisius College

2007 NAQT Frederick Douglass Invitational
Bill Finan (Irondequoit):  University of Rochester B
Kristin Cameron (Nardin):  Case Western Reserve University

2007 NAQT Intercollegiate Championships
Yevgeny Shrago (Brighton):  University of Michigan
Frank Fan (Webster Schroeder):  Stanford University

2007 NAQT Sectional Championships
Kristin Cameron (Nardin):  Case Western Reserve University (Canada Section)
Nick Piccolo (Pittsford Sutherland):  Case Western Reserve University (Canada Sectional)
Calle Fitzgerald (Lake Shore):  University of Rochester A (Canada Sectional)
Jon Marquis (Livonia):  University of Rochester B (Canada Sectional)
Laura Nemeth (Fairport):  University of Rochester A (Canada Sectional)
Frank Fan (Webster Schroeder):  Stanford University C (West Sectional)
Andrew Feldman (Brighton):  Northwestern University B (Mideast Sectional)

2007 College Bowl National Tournament
Andrew Feldman (Brighton): Northwestern University (Region 9)
Jason Schultz (Penfield):  St. Bonaventure (Region 2)

2007 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Humza Arshad (Pittsford Mendon):  SUNY Geneseo
Kevin Bub (Voorheesville):  RIT
Rob Calvete (Churchville-Chili):  SUNY @ Buffalo
Brendan Chella (Orchard Park):  SUNY Geneseo
Spencer Crosby (Livonia):  SUNY Brockport
Josh Gardner (Brockport):  SUNY @ Buffalo
James Grotke (McQuaid):  University of Rochester
Caitlin Hart (School of the Arts):  Syracuse
Nate Kane (Webster Thomas):  RIT
Eric Keihl (Livonia):  University of Rochester
Andrew LaFica (Pal-Mac):  SUNY @ Buffalo
Jonas Locke (Brockport):  SUNY @ Buffalo
Nate Reff (Churchville-Chili):  RIT
Jason Schultz (Penfield):  St. Bonaventure
Kevin Speer (Greece Odyssey):  SUNY Brockport
Jessica Thaine (Kendall):  SUNY Brockport
Brian Tyler (Lake Shore):  Canisius College
Brandon Wilsey (Honeoye Falls-Lima):  SUNY Geneseo
Matt Zimmer (Brockport):  SUNY Brockport
Region 8/9
Andrew Feldman (Brighton):  Northwestern University

2006 NAQT Frederick Douglass Invitational
Laura Arnold (Greece Arcadia):  University of Rochester
Calle Fitzgerald (Lake Shore):  University of Rochester
Kristin Cameron (Nardin):  Case Western Reserve University
Dana Finch (Gates Chili):  Case Western Reserve University
Nick Piccolo (Pittsford Sutherland):  Case Western Reserve University
Eugene Karlic (Brighton):  Cornell University B

2006 NAQT Intercollegiate Championships
Fred Bush (McQuaid):  University of Rochester
Yevgeny Shrago (Brighton):  University of Michigan

2006 NAQT Sectional Championships
Yevgeny Shrago (Brighton):  University of Michigan (Midwest Sectional)
Fred Bush (McQuaid):  University of Rochester (Southwest Sectional)
Kellie French (Brighton):  Alfred University (Canada Sectional)
Jason Eisele (Greece Arcadia): University of Rochester (Canada Sectional)

2006 College Bowl National Tournament (Click here for photo)
Tom Goodman (Penfield): Bucknell University (Region 4)
Jason Schultz (Penfield):  St. Bonaventure (Region 2)

2006 College Bowl Regional Tournaments
Region 1/2 (Click here for photo)
Carrie Burke (Lake Shore):  Canisius College
Spencer Crosby (Livonia):  SUNY Brockport
Jason Eisele (Greece Arcadia):  University of Rochester
Alexandra Elias (Corcoran):  Canisius College
Elliot Fox (Geneva):  SUNY Brockport
Andrew Gardner (Brockport): Binghamton University
Joe Gentile (Averill Park):  Marist College
Neil Halvorson (West Seneca West):  SUNY Geneseo
Nate Kane (Webster Thomas):  RIT
Eric Keihl (Livonia):  University of Rochester
Nate Reff (Churchville-Chili):  RIT
Jason Schultz (Penfield):  St. Bonaventure
Jessica Thaine (Kendall):  SUNY Brockport
Region 3/4
Tom Goodman (Penfield): Bucknell University

2005 NAQT Frederick Douglass Invitational
Eric Keihl (Livonia):  University of Rochester A
Jon Marquis (Livonia):  University of Rochester B
Margot Zevon (Williamsville North):  University of Rochester B
Yevgeny Shrago (Brighton):  University of Michigan-Ann Arbor B


2005 NAQT Intercollegiate Championships
Fred Bush (McQuaid):  University of Rochester
Ted Geiger (Brighton):  Columbia University

2005 NAQT Sectional Championships
Fred Bush (McQuaid):  University of Rochester A (Mideast Sectional)
Ben Schmitt (Greece Arcadia):  University of Rochester C (Mideast Sectional)
Jason Eisele (Greece Arcadia):  University of Rochester C (Mideast Sectional)
Erin Korber (Spencerport):  Carnegie Mellon (Mideast Sectional)
Ted Geiger (Brighton):  Columbia University A (Northeast Sectional)
Tom Goodman (Penfield):  Bucknell University (East Sectional)
 
2005 College Bowl National Tournament
Fred Bush (McQuaid): University of Rochester (Region 2)

2005 College Bowl Regional Tournaments
Region 2 (Click here for photo)
Fred Bush (McQuaid): University of Rochester
Tom Cardot (Spencerport):  Alfred St.
Jeff Curtis (Webster Schroeder): SUNY Brockport
Andrew Gardner (Brockport): Binghamton University
Neil Halvorson (West Seneca West):  SUNY Geneseo
Adam Hawley (Sodus): SUNY Brockport
Nate Kane (Webster Thomas):  RIT
Chris Moody (Spencerport): St. John Fisher
Brad Mudrzynski (Elba):  SUNY Brockport
Jim Pearson (Waterloo):  Alfred St.
Nate Reff (Churchville-Chili):  RIT
Jason Schultz (Penfield):  St. Bonaventure
Sarah Sobczynski (Cleveland Hill):  St. John Fisher
Jessica Thaine (Kendall):  SUNY Brockport
Region 4
Tom Goodman (Penfield): Bucknell University

2004 NAQT Frederick Douglass Invitational
Jason Eisele (Greece Arcadia):  University of Rochester A
Ben Schmitt (Greece Arcadia):  University of Rochester A
Scott McMichael (Grand Island):  Case Western Reserve University A
Chris Moody (Spencerport): St. John Fisher


2004 NAQT Intercollegiate Championships
Fred Bush (McQuaid):  University of Rochester
Erin Korber (Spencerport):  Carnegie Mellon
Ted Geiger (Brighton):  Columbia University

2004 NAQT Sectional Championships
Fred Bush (McQuaid):  University of Rochester A (Canada Sectional)
Kaeti Stoss (Rochester School of the Arts):  University of Rochester C
(Canada Sectional)
Miriam Newman (Brockport):  Swarthmore College C (Mid-Atlantic Sectional)
Ted Geiger (Brighton):  Columbia University A (Mid-Atlantic Sectional)
Tom Goodman (Penfield):  Bucknell University (Mid-Atlantic Sectional)
 
2004 College Bowl Regional Tournaments
Region 2Miod
Fred Bush (McQuaid): University of Rochester
Jeff Curtis (Webster Schroeder): SUNY Brockport
Kristen Garcia (Iroquois): Canisius College
Bill Hammon (Newark): Syracuse University
Adam Hawley (Sodus): SUNY Brockport
Chris Moody (Spencerport): St. John Fisher
Kathy Urban (Midlakes): SUNY Geneseo
Region 4
Tom Goodman (Penfield): Bucknell University
Region 9
Josh Keaton (Greece Arcadia): Valparaiso University

2003 College Bowl National Tournament
Fred Bush (McQuaid): University of Rochester (Region 2)

2003 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Fred Bush (McQuaid): University of Rochester
Maggie Connelly (Park School): Canisius College
Andrew Gardner (Brockport): Binghamton University
Adam Hawley (Sodus): SUNY Brockport
Brian Unterborn (Kendall): St. John Fisher
Region 4
Tom Goodman (Penfield): Bucknell University
Region 5
Kyle Kelly (East Aurora): Clemson University

2002 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Beth Burke (Lewiston-Porter): Syracuse University
Maggie Connelly (Park School: Canisius College
Mike Ford (Livonia): St. Bonaventure University
Bill Hammon (Newark): Syracuse University
Chris Sasiadek (Orchard Park): Cornell University
Brian Unterborn (Kendall): St. John Fisher College

2001 College Bowl Regional Tournaments
Region 1
Mike Alonzo (Geneseo): Middlebury
Region 2
Darren Eustance (Brockport): SUNY Geneseo
Mike Ford (Livonia): St. Bonaventure University
John Heberger (Aquinas): St. John Fisher College
Jason Marsherall (Williamsville South): St. John Fisher College

2000 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Mike Ford (Livonia): St. Bonaventure University

1999 College Bowl Regional Tournaments
Region 1
Ted Geiger (Brighton): Williams College
Region 2
Mike Ford (Livonia): St. Bonaventure University
Michelle Niescierenko (Greece Olympia): Ithaca College
Eric Roche (Victor): University of Rochester
Mike Yates (Penfield): SUNY @Albany
Region 9
Dan Hartnett (Geneseo): Wabash College

1998 NAQT Intercollegiate Championships
Fred Bush (McQuaid):  Swarthmore College
Ted Geiger (Brighton):  Williams College

1998 College Bowl Regional Tournaments
Region 1
Ted Geiger (Brighton): Williams College
Region 2
Larry Knox Greece Athena): University of Rochester
Mike Yates (Penfield): SUNY @Albany

1997 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Eric Roche (Victor): University of Rochester
Kirk Rueckmann (Victor): University of Rochester
Mark Schmidt (Wilson Magnet): SUNY @Albany
Mike Yates (Penfield): SUNY @Albany

1996 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Mark Schmidt (Wilson Magnet): SUNY @Albany

1995 College Bowl Regional Tournaments
Region 2
Erica Fee (Victor): University of Rochester