2018-2019 MasterMinds All-stars
Click here for past seasons

Albany League 1
MVP:  Richard Kaufman, Broadalbin-Perth
Serge Desbiens, Amsterdam
Walker Goodemote, Mayfield
Maggy Lambo, Mayfield
Ben Smouse, Gloversville
Emily Wheelis, Johnstown
Albany League 2
MVP:  Adam Aleksic, Albany HS
Cody Belden, Schuylerville
Paul Howard, LaSalle
Sebastian Kania, Catholic Central
Patrick Molluso, Burnt Hills-Ballston Lake
Ian Spoor, Catholic Central
Albany League 3
Co-MVP:  Myles Clark, Coxsackie-Athens
Co-MVP:  Henry McCabe, Saratoga Springs
Sean Corbett, Saratoga Springs
Adam DiCesare, Columbia
Ryan Doyle, Columbia
Jared Sierra, Watervliet
MJ Smyth, Watervliet
Albany League 4
MVP:  Jacob Harris, Duanesburg
Caitlin Chung, Bethlehem
James Gu, Guilderland
Navid Mazidabadifarahani, Bethlehem
Markus Ward, Lansingburgh
Albany League 5
MVP:  Alex Pyle, Troy
Delany Cummings, Holy Names
Michelle Hutter, Tamarac
Paul Larrabee, B-K-W
Collin McDonald, Hoosick Falls
Connor Zedalis, Hoosick Falls
Albany League 6
MVP:  Jack Grossman, Niskayuna
Max Arena, Christian Brothers
Gabe Silverstein, Bishop Maginn
Tyler Vazquez, Colonie
Catherine Wang, Colonie
Buffalo League 1
MVP:  Malcolm Orrange, City Honors
Nico Brandjes, Olmsted
Will Joyce, Canisius
Joshua Kasprzak, Starpoint
Jack Gembala, Sweet Home
Buffalo League 2
MVP:  Callan Izatt, St. Joseph's
Colin Brinson, Nichols
Ted Chambers, Nichols
Ethan Connor, Amherst
Rachel Koniarczyk, Sacred Heart
Amelia Schaeffer, Amherst
Ben Zakes, Medina
Buffalo League 3
MVP:  Stephanie LaCroix, Lew-Port
Jacob Chimera, Lancaster
Crystal Lu, Williamsville East
Nathan Klaits, Williamsville East
David Pawlowski, Williamsville North

Buffalo League 4
MVP:  Eric Scalise, Grand Island
Kayla Colvin, Cheektowaga
Lauren Gradzewicz, Kenmore West
Paul Harris, Cleveland Hill
Siana Parks, Kenmore East
Ian Wilde, Kenmore East
Buffalo League 5
MVP:  Lizzy Javor, East Aurora
CJ Heinrich, Orchard Park
Kara Santalucia, Orchard Park
Jack Staerker, Iroquois
Xavier Stanton, West Seneca West

Rochester League 1
MVP:  Andrew Kinard, McQuaid
Robert Buckert, World of Inquiry
Ben Buyer, McQuaid
Adam Daughton, McQuaid
Aidan Healy, Churchville-Chili
Lily North, Spencerport
Rochester League 2
MVP:  Brook Tekle, Greece Olympia
Alton Kimbley, Greece Olympia
Kaneil Reid, School of the Arts
Ethan Richardson, Rush-Henrietta
Kyle Tomashko, Hilton
Rochester League 3
MVP:  Collin Knapp, Elba
Hannah Clark, Pembroke
Eli Fox, Pembroke
Greg Morrill, Holley
Bridget Moyer, Brockport
Eric Warren, Kendall
Rochester League 4
MVP:  Elizabeth Meisenzahl Mercy
Wesley Dorow, East Rochester
John McNeil, Greece Odyssey
Byrnne O'Brien, Eastridge
Ian Orloff, Wheatland-Chili
Tom Reese, Greece Odyssey
Rochester League 5
MVP:  Joseph Malach, Newark
Paul Gaston, Penn Yan
Evan Lawton, Red Jacket
Lukas Spear, Penn Yan
Rochester League 6
  MVP"  Jack Baker, Canandaigua
Gavin Buehler, Williamson
Michael Cowan, Midlakes
Emily Graham, North Rose-Wolcott
Gabriel Hill, Canandaigua
Dominic Lombardo, Wayne
Rochester League 7
MVP:  Harrison VanDeWalle
Noah Bastedo, Clyde-Savannah
Mary Grasso, Lyons
Timothy Hall, Waterloo
Ben Oswald, Marcus Whitman
Corwin Reibstein, Sodus
Rochester League 8
MVP:  Alan Tu, Pittsford Sutherland
Henry Berger, Brighton
Aditya Bhargava, Victor
Sierra Bornheim, Pittsford Sutherland
Kyle Buckley, Penfield
Daniel Mao, Brighton
Adam Wesley, Pittsford Mendon
Rochester League 9
Co-MVP:  AJ Batlle, Keshequa
Co-MVP: Stephen Struckman, Belfast
Aaron Brzezinski, Honeoye
Aidan Heany, Belfast
Kieran Kelley, Fillmore
Jack Lonsberry, Mt. Morris
Jon Woolston, Livonia
Rochester League 10
MVP:  Henry Stringer, Fairport
Andrew Geiser, Webster Schroeder
Jack Griebel, Webster Thomas
Michael Nguyen, Webster Schroeder
Connor Quimby, Fairport
  Syracuse League 1
MVP:  Ben Langtry, Moravia
Eli Davis, Moravia
Connor Gordon, Port Byron
Mike Hartnett, Skaneateles
Riky Pearson, Southern Cayuga
Maeve Smith, Union Springs
Nathan Williams, Jordan-Elbridge
Syracuse League 2
MVP:  Carter Hale, Fayetteville-Manlius
Gryffin Hardick, Bishop Ludden
Paul Kolenda, Bishop Ludden
Grace Scalfaro, East Syracuse-Minoa
Brendan Smith, Solvay

Team sportsmanship awards
Gloversville, Catholic Central, Schalmont, Guilderland, Hoosick Falls. Averill Park, Sweet Home, St. Joseph's, Depew, Lake Shore, West Senca East, Spencerport, School of the Arts, Albion, Eastridge, Penn Yan, Pal-Mac, Sodus, Irondequoit, Mt. Morris, Lima Christian, Cato-Meridian, East Syracuse-Minoa