2012-2013 MasterMinds All-stars
Click here for past seasons
Rochester League 1
MVP: Jonah Farnum, Churchville-Chili Carly Byron, Northstar Christian Georgia Feldman, East Brenna Gillaspy, Aquinas David Kilbridge, Brighton Zachary Pitcher, Northstar Christian |
MVP: Matt Marks, Rush-Henrietta Dan Evans, McQuaid Maddy Feldman, SOTA Adam Ford, Greece Arcadia Ryan Noonan, McQuaid Evan Strohm, Spencerport |
Rochester
League 3 MVP: Jon Price, Kendall Nate Andrews, Brockport Michael Patterson, Albion Benjamin Reiner, Pembroke Brett Zicari, Albion |
MVP: Levi Crews, Greece Athena Emily Armstrong, Mercy Mary Emma Martin, Mercy Jenny McInerney, Mercy Ryan Mulcahy, Greece Odyssey Michael Polito, Greece Olympia Alexei Turkleson, Greece Odyssey Abby Woodward, Wheatland-Chili |
Rochester
League 5 MVP: Evan Lustick, Canandaigua Eddie Brockhuizen, Newark Sylas Earle, Dundee Grant Iraci, Midlakes Evelynn Pinneo, Penn Yan Gabe Shelton, Red Jacket Cameron Ziegler, Canandaigua |
MVP: Tom Schmitt, Geneva Josh Arquette, Victor Jon Ballard, VIctor Brittany DeCola, Lyons Travis Decker, Waterloo Nathaniel Lindley, Marcus Whitman |
MVP: Andy Luke, Williamson Ray Beck, Wayne Michael Glanzel, Wayne Christian Greaves, North Rose-Wolcott Craig Skinkle, Pal-Mac Paul Sperr, Williamson |
MVP: Samantha Scott, Webster Thomas John Barrett, Penfield Rachel Czap, Webster Schroeder Owen Gabbey, Wilson Reagan Weaver, Penfield |
Rochester
League 9 Co-MVP: Kyle Tillotson, Pittsford Mendon Co-MVP: Joyce Wang, Pittsford Sutherland Arthur Chen, Pittsford Mendon Russell Guilbault, Fairport Reggie Lin, Pittsford Sutherland Will Simkins, Fairport |
Rochester
League 10 Co-MVP: Nathaniel LaCelle-Peterson, Fillmore Co-MVP: Ethan Pellittiere, Honeoye Tiffany Longacre, Lima Christian Connor Marsland, Livonia Alex Simone, Keshequa Juliana Stresing, Bloomfield |
Buffalo League 1 MVP: Matt Osinski, Grand Island Lydia Bernatovicz, Grand Island Dylan Delgado, Cheektowaga Nate Glowny, JFK Stephen Pasek, Lancaster Nick Sass, Canisius TJ Warren, Lancaster |
Buffalo League 2 MVP: Willem Cohen, Park School Matt Orzechowski, Depew Jeb Leighton, Lew-Port Anthony Franco, City Honors Tyler Raymond, Olmsted Chris Keller, Medina Dan Luttinger, Cardinal O’Hara |
Buffalo League 3 MVP: Sean Overdorf, Bishop Timon Dylan Borczynski, Niagara Catholic Lydia Galarneau, Mt. St. Mary Libby Koplas, Starpoint John Morrow, Eden Lauren Preti, Niagara Catholic |
Buffalo League 4 MVP: Jason Zhou, Nichols School Kendall Bazinet, Kenmore West Josh Fitt, Williamsville North Alex Hedges, Williamsville South Anaya Nrusimha, Williamsville East Kathan Roberts, Williamsville North Cindy Xue, Williamsville East |
Buffalo League 5 Co-MVP: Melissa Barton, Orchard Park Co-MVP: Jake Dion, Iroquois Mike Montoro, Cleveland Hill Jack Oshei, West Seneca West Dominick Palmer, Lake Shore Nicky Sudyn, West Seneca West Chase Szafnicki, East Aurora |
|
Albany
League 1 MVP: Ian Mauche, Broadalbin-Perth Darren Atkinson, Amsterdam Rachel Brown-Weinstock, Gloversville Ryan Charland, Broadalbin-Perth Sarah Deveny, Dolgeville Matty Krutz, Mayfield Brandon Spaid, Johnstown |
Albany
League 2 MVP: Alex Hanse, Coxsackie-Athens Sarah Brady, Rensselaer Ian McCormack, Schenectady John Miller, Schalmont Mary Preston, Bishop Maginn Mathew Rebel, Waterford Nick Sergay, Columbia |
Albany League
3 MVP: Matt Gu, Guilderland Fred Bayer, LaSalle Andrew Fedorov, Guilderland Jonah Goldberg, Bethlehem Ben Weinstein, Bethlehem David Wescott, Watervliet |
Albany League 4 Ethan Quinones, Troy Evan Dallas, Catholic Central Meredith Corsi, Holy Names Lydia Casavant, Hoosick Falls Alex Cherniwchan, Catholic Central |
Syracuse League 1
MVP: Reann Sponable, Cato-Meridian Josh Gallaro, Jordan-Elbridge Jon Pilat, Port Byron Tom Stiadle, Southern Cayuga |
Syracuse League 2 MVP: Osman Syed, Manlius-Pebble Hill Grace Babcock, East Syracuse-Minoa Colin Barber, Fayetteville-Manlius Daliah Greenwald, Christian Brothers Zack Mitchell, Manlius-Pebble Hill |
Team sportsmanship awards
Northstar Christian, School of the Arts, Holley,
University Prep, Red Jacket, Lyons, Sodus, Webster Thomas,
Irondequoit, Lima Christian, Buffalo Arts, Medina, Niagara
Catholic, St. Joseph’s, Iroquois, Gloversville, Albany,
Rensselaer, Holy Names, Southern Cayuga,
Fayetteville-Manlius |