2011-2012 MasterMinds All-stars
Click here for past seasons
Rochester League 1
MVP: Lianna Mendelson, Brighton Carly Bryon, Northstar Christian Francesca Chaba, Aquinas Janna Karatas, Penfield Doug Knowles, Churchville-Chili |
MVP: Michael Statt, SOTA Dan Evans, McQuaid Nick Greene, Greece Arcadia Krysten Hennig, Rush-Henrietta Nick Johnston, Fairport Ryan Mulcahy, Greece Odyssey |
Rochester
League 3 MVP: Patrick Burns, Pembroke Nate Andrews, Brockport Robert June, Albion Mike Patterson, Albion Jonathan Price, Kendall |
MVP: Cherish Blackman, Mercy Sam Hauser, East Rochester Jen McInerney, Mercy Michael Polito, Greece Olympia Emily Wallman, Greece Athena Abby Woodward, Wheatland-Chili |
Rochester
League 5 MVP: Philip Lindberg, Geneva Iuliu Balibanu, Geneva Danny Hastings, Geneva DeSales Robert Morris, Newark Esther Ninos, Dundee Gabe Shelton, Red Jacket |
MVP: Caleb Russell, Canandaigua Christian Baker, Williamson Alex Eddinger, Marcus Whitman Jeff Lee, Canandaigua Marshall Staff, Midlakes Ian Stead, Wayne |
MVP: Phil LaRussa, Clyde-Savannah Josh Arquette, Victor Matt Bellinger, Victor George Dobbins, Lyons Chris Jones, Waterloo Craig Skinkle, Pal-Mac |
Co-MVP: Rachel Czap, Webster Schroeder Co-MVP: Xavier Weisenreder, Wilson Georgia Feldman, East Joe Johnston, Webster Thomas |
Rochester
League 9 MVP: Janelle Goeke, Spencerport Eliza Enchermna, Pittsford Mendon Jack Koval, Gates Chili Reggie Lin, Pittsford Sutherland Carolyn Thornton, Spencerport Kyle Tillotson, Pittsford Mendon |
Rochester
League 10 MVP: Ethan Pellittiere, Honeoye Steven Carlson, Bloomfield Connor Marsland, Livonia Josh Raub, Lima Christian Mary Tomanovich, Lima Christian |
Buffalo League 1 MVP: Jon Er, Williamsville East Will Barber, Medina Josh Fitt, Williamsville North Alex Hedges, Williamsville South Neil Singh, Williamsville North Nichole Sands, Medina |
Buffalo League 2 MVP: Konrad Pawlak, City Honors Ryan Bartels, Canisius David Bianchi, St. Joseph's Bart LaFaso, St. Joseph's Matt Lunghino, JFK Sean Overdorf, Bishop Timon Tyler Raymond, Olmsted |
Buffalo League 3 MVP: Justin Watt, Lancaster Kendall Bazinet, Kenmore West Willem Cohen, Park School Nick Osinski, Nichols Stephen Pasek, Lancaster Nicholas Shea, Nichols Emily Staebell, Depew |
Buffalo League 4 MVP: Zack Dickman, West Seneca West Anna Bystran, Orchard Park Alex Miller, West Seneca East Mike Specht, Iroquois Chase Szafnicki, East Aurora |
Buffalo League 5 MVP: John Turner, Grand Island Sean Delles, Niagara Falls Libby Koplas, Starpoint Justin Leathers, Niagara Catholic Jeb Leighton, Lew-Port |
|
Albany
League 1 MVP: Chris Plunkett, Amsterdam Ryan Charland, Broadalbin-Perth Matt Montgomery, Gloversville Shea Nagle, Dolgeville Ben Patrick, Amsterdam |
Albany
League 2 MVP: Devin Wallace, Coxsackie-Athens Jake Boeri, Coxsackie-Athens Sarah Brady, Rensselaer Steven Durr, Columbia Dan Thornton, Schenectady David Wescott, Watervliet Quisqueya Witbeck, Columbia |
Albany League 3 MVP: Ishan Mehra, Guilderland Michael Clawar, Bethlehem Matt Gu, Guilderland Will Kellog, Colonie Dan LaShappelle, Bethlehem Stephen Masterson, LaSalle Meredith O'Connell, Albany HS |
Albany League 4 MVP: Brendan Gleason, Hoosick Falls Alex Cherniwchan, Catholic Central Shay Collins, Averill Park Katie Picchione, Holy Names Ethan Quinones, Troy Sarah Rowan, Holy Names Erik Viner, Berlin |
Syracuse League 1
MVP: Stephan Slonsky, Jordan-Elbridge Eric Gross, Jordan-Elbridge Andy Leary, Port Byron Kathryn Stiadle, Southern Cayuga |
Syracuse League 2 MVP: Colin Barber, Fayetteville-Manlius Daliah Greenwald, CBA Kaitlin Mahar, Manlius-Pebble Hill Zack Mitchell, Manlius-Pebble Hill |
Team sportsmanship awards
Northstar Christian, Rush-Henrietta, Holley, Greece
Olympia, Red Jacket, North Rose-Wolcott, Lyons, Wilson,
Spencerport, Lima Christian, Nardin, JFK, Lancaster,
Orchard Park, Niagara Catholic, Broadalbin-Perth,
Waterford, Bishop Maginn, Holy Names, Port Byron, Solvay |